Home

Norsko

Norsko je in - průvodce Norskem

Tromsø

Tromsø je norské město, ležící více než tři sta kilometrů za severním polárním kruhem na severu Norska. Část města s jeho centrem s erozkládá na ostrově Tromsøya. Tromsø je podle počtu obyvatel, kterých zde žije přes 65 000 sedmým největším norským městem. Tromsø je také administrativním centrem norského kraje Troms.

Tromsø i dále na sever položený Hammerfest jsou jedny ze známých morských středisek zimních sportů. V Tromsø jsou i skokanské můstky. Tromsø mělo být také norským kandidátským městem pro pořádání zimních olympijských her v roce 2018. Z důvodů velkých finančních na tuto akci bylo od kandidatůry upuštěno. Tromsø se pyšní mnoha norskými i světovými nej. Mimo to , že je zde nejstarší norské kino, které bylo postaveno v letech 1915 až 1916. Tromsø patří díky jeho poloze i několik “nejsevernějších ” nej na světě. Je zde nejseverněji položená univerzita na světě, nejsevernější protestanský kostel na světě. nejsevernější botanická zahrada světa a také nejseverněji položený pivovar na světě (nepočítaje v to malý, nedávno založený pivovar v Honningsvågu. Tromsø bývalo také výchozím bodem polárních expedic k severnímu pólu na konci 19. a na začátku 20. století.

>>Výběr a rezervace ubytování v Tromso<<

Mezi turistické zajímavosti a atrakce patří:

  • Seskupení historický dřevěných domů z období let 1789 – 1904. Zde najdeme i nejstarší dům v Tromsø “Skansen”
  • Nejstarší norské kino, jenž je stále v provzu. Najdeme zde nástěnné malby z dvacátých let dvacátého století znázorňující norské pohádky a místní lidové tradice.
  • Tromsøkatedral – celodřevěná katedrála stojící v centru města. Katedrála byla postavena v roce 1861.
  • Ishavskatedralen (The Antarctic Cathedral) – moderní kostel postavený z betonu v roce 1965, který i přes název je jen farním kostelem, nikoliv katedrálou.
  • Polarmuseet (Polární muzeum) – expozice věnovaná výpravám R. Amundsena na severní pól a historii Tromso jako základny pro polární výpravy
  • Tromsø Museum – univerzitní muzeum prezentující kulturu a přírodu severního Norska. Pod toto muzeum patří i nejseverněji položená botanická zahrada Arktisk alpin Botanisk hage.
  • Tromsø Forsvarsmuseum – vojenské muzeum.
  • Polaria – nejsevernější akvárium na světě.


View Larger Map