Home

Norsko

Norsko je in - průvodce Norskem

Památky UNESCO v Norsku

Norsko má na Seznamu světového dědictví UNESCO (UNESCO Worl Heritage List) sedm zápisů. patří mezi ně tyto kulturní památky a přírodní skvosty:

Bryggen

Bryggen je staré přístaviště v Bergenu. Sestává s nábřeží s tradičními dřevěnými domy, jenž byly stavěny již od středověku v dobách rozkvětu Hansy. Ačkoliv jsou tyto dřevěné domy po staletí sužovány častými požáry, jsou stále opravovány tradiční postupy, tak aby byla zachována jejich tradiční forma. V Bryggenu dnes stojí okolo šedesáti budov, jenž jsou připomínkou zástavby, kdysi běžné v severní Evropě.

Urnes stavkirke

Dřevěný sloupcový kostel poblíž Lustafjordenu v západním Norsku v kraji Sogn og Fjordane. Kostel pochází původně z dvanáctého století a během staletí byl upravován a přistavován. Kostel je ukázkou typických a dříve hojně rozšířených norských dřevěných sloupcový kostelů (stavkirke).

Roros (Mining Town Roros)

Roros je původně hornické městečko nacházející se v hornatí části Norska v kraji Sor-Trondelag. Předmětem ochrany je staré centrum hornického městečka okolo původního náměstí. Toto staré město tvoří okolo osmdesáti dřevěných bůdov, zachovávajících si svůj středovéký ráz.

Skalní rytiny poblíž Alty (Rock art of Alta)

Tisíce pravěkých skalních rytin, jenž jsou součástí velkého archeologického naleziště poblíž městečka Alta na seveu Norska za severním polárním kruhem.

Vegaoyan (Vega Archipelago)

Souostroví Vega leží poblíž severního polárního kruhu. Souostroví, skládájící se z desítek ostrůvků, ač nehostinné, bylo osídlováno již od doby kamenné. Předmětem ochrany je staletí přetvářená kulturní krajina, tvořena zemědělskou plochou, rybářskými vesničkami, majáky a dalšími stavbami.

Struveho geodetický oblouk (Struve Geodetic Arc)

Struveho geodetický oblouk je zajímavé vědecké dílo budované v letech 1816 až 1855. Pomocí tohoto oblouku, jenž byl tvořen stovkami triangulačních bodů, měl v úmyslu změřit přesné rozměry země ruský vědec pocházející z rodiny Baltských němců Friedrich Georg Wilhelm Struve. Oblouk začínal na severu Norska a táhl se až k Černému moři. Na Seznam kulturního dědictví je zahrnuto 34 nejzajímavějších bodů tohoto oblouku. V současnost tento oblouk protíná území deseti zemí, Norska, Švédska, Finska, Ruska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Běloruska, Ukrajiny a Moldavska.

Fjordy Geirangerfjord and Naroyfjord

Tyto dva fjordy najdeme v jihozápadním Norsku. Patří k nejdelším a nejhlubším fjordům. Jsou také oblíbenou turistickou atrakcí. Oba fjordy jsou od sebe vzdáleny zhruba 120 kilometrů.