Home

Norsko

Norsko je in - průvodce Norskem

Doprava

Letecky do Norska

Největším norským letištěm je Oslo Airport, Gardermoen (kod IATA:OSL). Přes toto letiště je ročně přepraveno přes osmnáct milionů cestujících. Dalšími velkými letišti v norsku jsou Bergen Airport, Flesland (kod IATA: BGO), Sandefjord Airport, Torp (kod IATA: TRF), Stavanger Airport, Sola (kod IATA: SVG), Trondheim Airport, Varnes (kod IATA: TRD), Tromso Airport (kod IATA: TOS).
Z České republiky jsou přímá spojení, ale možno letět i nepřímo.

Vlakem do Norska

Vlakem se do Norska můžete dostat jen ze Švédska (vlaky jezdí zejména ze Stockholmu, ale také třeba z Östersundu a Sundsvallu). Zde najdete další informace v angličtině o vlakové dopravě v Norsku a jízdní řády.

Autobusem do Norska

Do Norska jezdí několik mezinárodních autobusových linek. Nejvíce je Norsko autobusovou dopravou spojeno ze Švédskem (Oslo – Stockholm, Oslo – Gothenburg a další spoje) a také s Dánskem (Oslo – Copenhagen i další spoje). Minibusy jezdí mezi norským Kirkenes a ruským přístavem Murmansk. Pozor do Ruska potřebujete vízum). Z ČR jezdí autobusy Student Agency na lince Praha – Oslo jednou týdně. Zpáteční jízdenka se dá pořídit od 1700 Kč.

Trajekty do Norska

Do Norska se dostaneme trajektem z těchto zemí:

  • Německo – trajekty společnosti Color Line z Kielu do Osla.
  • Dánsko – Color Line má linky z Hirtshalsu do Kristiansandu a Larviku a s dánského frederikshavnu do Osla. DFDS Seaways provozuje linku z kodaně do Osla. Fjord Line provozuje trajekty z Hirtshalsu do Stavangeru a Bergenu.
  • Švédsko – trajekt na lince mezi švédským Strömstadem a norským Sandefjordem

Autem do Norska

Autem se do Norska dostanete ze všech sousedních zemí, tedy ze Švédska, Finska i Ruska. Následující informace o cestování autem po Norsku jsou převzaty z mzv.cz.

Zelená karta potvrzující zákonné pojištění motorových vozidel není oficiálně zapotřebí, ale pro zjednodušení situace v případě havárie lze plně doporučit její obstarání. Český občan, jako občan EU/Evropského hospodářského prostoru může v Norsku používat řidičský průkaz vydaný v ČR po dobu jeho platnosti. Český občan může požádat o výměnu platného řidičského průkazu za norský, není k tomu však povinen.

Pro řidiče za jízdy (se spuštěným motorem auta) platí zákaz telefonování mobilním telefonem, pokud není vozidlo vybaveno zařízením “handsfree”. Při řízení platí hranice 0,2 promile alkoholu v krvi. Motoristé platí mýtné ve stanovených úsecích (mosty, tunely, vjezd do centra některých měst). Vozidla jsou kontrolována z hlediska dodržování maximálního povoleného zatížení; za přestupky jsou ukládány vysoké pokuty. Zákaz nebo slůvko “ne” se vyjadřuje slůvkem “ikke”.

Uživatelé silnic a dálnic v Norsku neplatí jednu souhrnnou částku tak, jak je tomu v České republice, nýbrž různé a proměnlivé poplatky při vjezdu do některých měst, průjezdu nově postaveným úsekem dálnice, přejezdu přes nově postavený most či průjezdu tunelem.
Ceny se pohybují od 15 do 300 NOK pro vozidla do hmotnosti 3500 kg. Těžší vozidla platí většinou dvojnásobek. Mýtné pro vjezd do hlavního města Osla se od 1. 7. 2008 zvyšuje na 25 NOK za vůz do 3500 kg a 75 NOK pro těžší vozidla.
Zahraniční turisté, kteří projíždějí mýtným, mohou po vjezdu do vnitřního Oslo během 3 následujících pracovních dnů zajet na nejbližší benzinovou stanici ESSO a zaplatit hotově. Nejdříve vyplní formulář, kde uvedou RZ, kód země, datum průjezdu a částku. Poté u pokladny zaplatí (hotově nebo kartou) a obdrží stvrzenku. Jiná místa v Norsku mohou mít odlišný systém, dohody s jinými benzinovými stanicemi či obchody apod. Některé průjezdy upozorňují na tlačítko s nápisem ETTERBETALING/PAY LATER nebo STOPP PA BENSINSTASJON/STOP AT PETROL STATION apod. Řidič stiskne tlačítko a zajede k nejbližší benzinové stanici a mýtné zaplatí.
Pokud nezaplatí, obdrží vlastník vozu dodatečně fakturu – prostřednictvím databáze vlastníku aut v Londýně (Euro Parking Collection). Doručení faktury může trvat velmi dlouho (posílá se, až když částka dosáhne 100 NOK s tím, že nedosáhne-li po určitou dobu této částky – turista projede automatizovanou branou jen jednou – bude faktura rovněž poslána, ovšem s velkou časovou prodlevou). To je ovšem velmi náročná a nákladná praxe, která zatím není dostatečně vyzkoušená.
Vlastníkům vozidla také hrozí, že pokud fakturu skutečně obdrží, bude na mnohem vyšší částku, než byl poplatek za mýtné – budou do ní zahrnuty správní poplatky apod. Doporučuje se proto po průjezdu neobsluhovaným mýtným zajet na nejbližší jakoukoli benzinovou stanici a zeptat se, kde mýtné zaplatit.
Oficiální norské informace jsou v angličtině na stránkách norské správy silnic www.vegvesen.no a www.autopass.no